Kluczowa kwestia w wykorzystywaniu dowodów sa sposoby zastosowania istniejacych dowodów naukowych w konkretnym zagadnieniu lub problemie dotyczacym polityki edukacyjnej. W tym celu na konferencji zorganizowano sesje na temat "Zastosowania zestawu narzedzi opartych na dowodach w celu podniesienia standardów umiejetnosci w szkolach". Narzedzia te zaprezentowano nauczycielom i specjalistom na przykladzie umiejetnosci przedmiotowych. Zestaw narzedzi oparto na przeanalizowaniu, ocenie i podsumowaniu solidnych dowodów naukowych, takich jak przeglady systematyczne i meta-analizy.
Polityka Komisji Europejskiej dotyczaca umiejetnosci
Podnoszenie poziomów umiejetnosci jest strategicznym celem Komisji Europejskiej. Istotnie, jednym z celów wyznaczonych na rok 2020 jest zmniejszenie liczby 15-latków z niedostatecznymi umiejetnosciami w zakresie czytania, matematyki i nauk scislych do wartosci ponizej 15%. Daphne De Wit z Komisji Europejskiej przedstawila problem niskiego poziomu umiejetnosci w Europie i omówila jedna z glównych metod zajecia sie tym problemem, która Komisja Europejska objasnila juz poprzez "Grupe ekspercka ds. umiejetnosci czytania".
Zestaw narzedzi Fundacji na Rzecz Edukacji
Robbie Coleman z Fundacji na Rzecz Edukacji (EEF) przedstawil zestaw narzedzi Sutton Trust/Education Endowment Foundation do nauczania i uczenia sie. Zestaw ten jest niezaleznym, dostepnym podsumowaniem badan edukacyjnych wspomagajacym nauczycieli i szkoly we wskazywaniu najlepiej rokujacych i najoszczedniejszych metod wspierania wlasnych uczniów. Zapewnia wytyczne dla nauczycieli i szkól w zakresie metod wykorzystywania wlasnych zasobów w celu poprawy wyników uczniów spolecznie uposledzonych. Zestaw obejmuje obecnie 30 tematów streszczonych wedlug ich sredniego wplywu na wyniki, znaczenia wspierajacych ich dowodów naukowych oraz kosztów.
Dyskusje dotyczace znaczenia zestawu narzedzi dla polityki
Celem sesji bylo nie tyle ocenienie wartosci zestawu narzedzi, roli Komisji Europejskiej lub polityki krajowej w zakresie tego zagadnienia, lecz zglebienie wiedzy, omówienie i wymiana pogladów na temat procesu wykorzystywania wiedzy naukowej na potrzeby udzielania odpowiedzi na pytania dotyczace polityki i praktyki. Uczestnicy omówili znaczenie zestawu z punktu widzenia róznych panstw europejskich o roznych poziomach niezaleznosci nauczycieli. Podkreslili równiez istotnosc analizowania i odzwierciedlania konkretnego kontekstu, na przyklad, charakterystyki konkretnych zagadnien i problemów w okreslonych salach lekcyjnych.
Opinie zwrotne na Twitterze
W ramach grup równoleglych stanowiacych mieszanke panstw i ról (np. naukowca, decydenta politycznego, posrednika wiedzy), uczestnicy zglosili glówne punkty z ich rozmów z uzyciem uslugi "konferencja na zywo" portalu Twitter (#EIPPEE2013). Podkreslili oni szereg punktów, w tym:
- Potrzebe polaczenia wiedzy zawartej w zestawie narzedzi z doswiadczeniem i wiedza praktyczna nauczycieli.
- Znaczenie jakie ma dla nauczycieli ocena wszelkich zmian w praktykach/metodach stosowanych w ich wlasnych salach szkolnych, nie zas samo przyjecie zalozenia, ze metoda potwierdzona solidnymi dowodami naukowymi sprawdzi sie.
- Potrzebe wspierania przez zestaw narzedzi procesu wdrazania metod zapewniajacych lojalnosc. Wyrazono opinie, ze praktyka edukacyjna powinna czerpac z praktyki medycznej i dostosowywac sie do zasady "niewyrzadzania szkód" w systemie edukacyjnym.